0 0
Oblíbená domácí klasika: Čočka nakyselo

Ukažte i známým tento recept!

Nebo si zkopírujte danou URL adresu:

Ingredience

500 g čočka velkozrnná
1,5 l voda
2 lžíce sádlo
2 cibule
2 lžíce hladká mouka
1 vejce natvrdo
sůl dle chuti
ocet dle chuti
1 klobása

Oblíbená domácí klasika: Čočka nakyselo

Kuchyně:

Čočce upravené nahusto a ochucené nakyselo, doplněné opečeným párkem a vejcem uvařeným natvrdo, dá často i ten největší gurmet přednost před všemožnými vybranými specialitami. Není divu, v našich zeměpisných šířkách představuje tento pokrm oblíbenou klasiku…

  • Středně náročné

Ingredience

Postup

Sdílejte

Umíte čočku nahusto správně připravit? Potom byste měli vědět, že se k ní, stejně jako k většině jiných luštěnin, nepřidává česnek. Pouze se uvařená doměkka ve vodě, v níž bobtnala, zahušťuje cibulovou jíškou (viz recept) a po následném provaření se dochucuje solí, černým pepřem a octem.

A pokud snad máte pocit, že jsme vám neprozradili nic nového, potom možná vezmete zavděk nápaditým aranžmá, kterým se můžete při přípravě jednotlivých porcí inspirovat. Určitě zaujme zejména děti! Samozřejmě obsahuje tradiční klobásu a vejce natvrdo, byť v míře o poznání skromnější (zbytek můžete servírovat zvlášť). A na dozdobení použijte pár proužků červené papriky, lístky petržele a očka zvýrazněte bazalkovým pestem.

Bezva finta:

Z koleček klobásy či silného párku ve střívku vzniknou při opékání na pánvi v troše oleje nebo sádla prohnuté kloboučky, z nichž vytvoříte při nápaditém dekorování porcí na talířích ouška a nos.

Jak na to:

Čočku pečlivě přeberte, přelijte studenou vodou a nechte ji nabobtnat (lze i přes noc). Vodu pak neslévejte, ale čočku v ní uvařte téměř doměkka. Mezitím zpěňte na rozehřátém sádle jemně nasekanou cibuli a zaprašte obsah pánve hladkou moukou. Cibulovou jíšku za stálého míchání osmahněte (nepřipalte ji!) a po odstavení a mírném zchladnutí ji vmíchejte do měkké vroucí čočky. Za stálého míchání vše provařte (čočka se zahustí) a ochuťte solí, pepřem a octem. Čočku podávejte s nasucho opečenou klobásou či párkem a natvrdo uvařenými vejci, případně porce na talířích dekorativně naaranžujte (viz snímek).

(Navštíveno 90x, dnes 1x)

Kroky

1
Hotovo

Čočku přeberte a zbavte příměsí, přelijte ji vodou a po nabobtnání vše uvařte téměř doměkka

2
Hotovo

Na troše sádla zpěňte nasekanou cibuli, zaprašte obsah pánve moukou a cibulovou jíšku osmahněte

3
Hotovo

Odstavenou mírně zchladlou jíšku přidejte k čočce a za stálého míchání vše provařte a zahustěte

4
Hotovo

Zahuštěnou čočku dochuťte po odstavení solí, mletým černým pepřem a trochou octa dle chuti

j.volny

Recenze receptu

Tento recept zatím nemá žádné recenze, zanechte svůj :)
předchozí
Trubičky s ořechovým krémem
další
Banány v čokoládě
předchozí
Trubičky s ořechovým krémem
další
Banány v čokoládě

Přidat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.