Ochrana před vyhořením? Dobrá pojistka!
Mít vlastní bydlení je skvělá věc, nejste na nikom závislí, nemusíte se ani strachovat, že dostanete výpověď z nájmu. S vlastním bydlení je ale spojena nejen radost, ale i celá řada starostí. V pronájmu to není jinak, každé bydlení má svoje pro a proti. Jedna z věcí, kterou každý majitel řeší, jsou obavy z toho, že přijde o svůj majetek, třeba kvůli vyhoření. Jak se proti tomu chránit? Sjednejte si pojištění majetku!
Když se řekne pojistěte svůj majetek
Rada je to skvělá, jenže co se pod tím pojištěním vlastně skrývá?Majetek je široký pojem. Ve spojitosti s bydlením si můžete sjednat pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Dvě odlišná pojištění, která se někdy prolínají, a mnozí z nás pořádně neví, které slouží k čemu. Pojďme si na to trochu posvítit, ať v tom odteď máte jasno.
Pojištění nemovitosti chrání stavbu
Každý vlastník nemovitosti by si měl pojištění nemovitosti sjednat. Pokud jste v pronájmu, tohle řešit nemusíte, je ale dobré o tom vědět. Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu jako takovou, tedy její střechu, stěny, okna, okapy atd., zahrnuje i vedlejší stavby jako je kůlna, chodník nebo bazén, pojištění se pak vztahuje na živelná rizika (např. požár, vandalismus, vichřice, krupobití apod.)
Spolu s pojištěním nemovitosti si můžete sjednat i pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti pro případ, že někomu jinému způsobíte škodu, za kterou odpovídáte a jste povinni ji uhradit. Třeba když vám uletí část střechy, dopadne sousedovi na pozemek a zničí mu bazén.
Zdroj: fotobanka
Pojištění domácnosti se vztahuje na její vybavení
Komplexní ochranu vaší domácnosti proti živlům, vandalům nebo zlodějům vám poskytne pojištění domácnosti, které zahrnuje nábytek, elektroniku, sportovní potřeby, oblečení, knihy, cennosti a další věci, které určíte. Kromě toho můžete zahrnout do pojištění domácnosti i stavební součásti jako plovoucí podlaha, kuchyňská linka, obklady atd.
Stejně jako u pojištění nemovitosti je možné si sjednat s pojištěním domácnosti i nějaké připojištění, v tomto případě pojištění odpovědnosti proti škodám z občanského života. To je dobré vědět, nejde o nic jiného než o známou pojistku na blbost, která se hodí za každé situace. Stačí, když nedopatřením v muzeu drcnete do vitríny, nebo když váš čtyřnohý kamarád způsobí kolemjedoucímu cyklistovi škodu.
Jak si dobře majetek pojistit?
Abyste se nemuseli bát, že přijdete o svoji investici do bydlení, třeba právě kvůli požáru, sjednejte si pojištění majetku. Vzniku požáru sice nezabrání, může vám ale pomoci tu vaši domácnost zase pořádně vybavit. Díky pojistnému plnění, pokud budou splněny všechny podmínky, si budete moci koupit to, o co jste přišli. A jak vybrat tu pravou pojistku?
Proti čemu se chcete pojistit?
Nejprve si sepište rizika, která u vás hrozí, a zjistěte, zda se proti nim můžete pojistit. Vyhoření by neměl být problém, ale třeba takové povodně, to je jiná. Pojišťovny se řídí povodňovou mapou a v některých případech vás proti tomuto riziku nepojistí.
Nepodceňujte limity pojistného plnění
Stejně jako u každého pojištění jsou i u pojištění majetku zásadní pojistné limity, které udávají maximální částku, kterou pojišťovna v případě pojistné události vyplatí. Stanoví se pro každé riziko zvlášť a je důležité cenu majetku ani nepřecenit, ani nepodcenit. Když nasadíte příliš vysoké limity, je vám to k ničemu, protože pojišťovna vám stejně uhradí jen cenu věcí, když se podpojistíte, může naopak plnění ještě pokrátit.Náš tip na závěr: Víte, že pojištění majetku si můžete sjednat i online?